خزاعی: فصل جدید تولید در سینما آغاز شده است
کد خبر: ١٦٥٦٩٢ تاریخ انتشار: ٠٢ بهمن ١٤٠٢ - ٠٨:٥٨
صفحه نخست » آخرین اخبار
خزاعی: فصل جدید تولید در سینما آغاز شده است

رئیس سازمان سینمایی در مراسم افتتاح پردیس سینمایی زیمامال گفت: با همراهی بخش خصوصی امروز علاوه بر رونق سرمایه‌گذاری در سالن‌ها شاهد فصل جدید تولید در سینما نیز هستیم.

؛ در ادامه روند توسعه زیرساخت‌های سینمایی، شامگاه گذشته با حضور رئیس سازمان سینمایی، مدیران، تهیه‌کنندگان و سینماداران پردیس سینمایی زیما مال در تهران افتتاح شد.

سازمان سینمایی حمایت های خود را تداوم دهد

در ابتدای این مراسم محسن خباز بهره بردار پردیس سینمایی زیمامال گفت: امسال سال گشایش اقتصادی است و امیدوارم در بخش توسعه سینمایی ، تولید و اکران آثار ارزشمندی به سینما ارائه شود. امروز پردیس سینمایی زیما‌مال با 4 سالن سینما و 338 صندلی طی 10 سال، ساخته شده است.

وی افزود: ضمن قدردانی و تشکر ، از رئیس سازمان سینمایی تقاضا دارم روند حمایتش را در بخش سیاست گذاری و توسعه سینمایی کشور ادامه دهد. چرا که در بخش توسعه ساخت‌ها ما خود را شناسانده ایم. تبدیل این پردیس به سینما ظرفیتی برای فرهنگ و سینماست و از لحاظ فرهنگی و مادی مستلزم نگاه سخاوتمندانه‌ای از جانب مدیران سینمایی است.

همراهی و حمایت خوبی را از سوی دولت شاهد هستیم

در ادامه این مراسم سیدجمال ساداتیان نماینده تهیه‌کنندگان گفت: هر پرده سینمایی را باید قدر بدانیم چرا که از لحاظ استاندارد نمایشی بسیار عقب هستیم.

وی عنوان کرد: اراده بخش خصوصی در این فعالیت، نوعی همت است که مستلزم همراهی دولت است. در دولت های گذشته حمایت های گسترده ای از توسعه فرهنگی سینما نشده است ولی طی دوسال اخیر شاهد همراهی ‌و حمایت خوبی از سوی سازمان سینمایی هستیم . خوشبختانه امسال از لحاظ اقتصاد سینما و رونق گیشه با وجود چند فیلم به درصد خوبی از استقبال جامعه رسیده ایم .مهمترین سرگرمی در کشور ، موسیقی و سینماست که باید زیر ساخت های آن فراهم شود.

ساداتیان اظهار کرد: همراهی بخش خصوصی نیاز به نگاه حمایتی حاکمیت دارد. آمار سرانه صندلی ها و سالن های سینمایی خوب است اما رونق آن مستلزم فیلم های خوب و جذب مخاطب نیز، است .با فیلم‌های مطلوب، سینما نیاز به حمایت دولت نخواهد داشت و مستقل می‌شود.

سازمان سینمایی , سینما , سینمای ایران , فیلم‌های سینمایی ایران ,

تمجید از سیاست های سازمان سینمایی

حبیب اسماعیلی، نماینده پخش کنندگان نیز در ادامه مراسم گفت: در سال‌های گذشته برای اکران فیلم به دلیل محدودیت سالن های سینما دچار مضیقه بوده‌ایم و امروز با سیاست درست سازمان سینمایی به نقطه اوج رسیده ایم و در این زمینه بخش خصوصی تاثیر بسیاری داشته است و به جای سرمایه گذاری در واحد‌های تجاری ، به سینما بها داده است.

وی افزود:در زمینه مباحث مالیاتی و برخی هزینه های عمومی باید به اهالی سینما کمک شود. از لحاظ آماری در تولید فیلم در سطح خوبی هستیم ولی در جذب مخاطب همچنان نیاز به مطالعه و اسیب شناسی داریم.

در شرایط امروز فیلم های کمدی مخاطب پسند است اما نیاز به تقویت ژانر آثار اجتماعی داریم تا در ژانرهای مختلف شاهد تولید آثار خوبی برای سینما و مخاطبان باشیم.


قدردان سرمایه گذاری بخش خصوصی هستیم

محمد خزاعی رئیس سازمان سینمایی کشور در بخش دیگر این مراسم گفت: امروز خیلی خوشحالم که سالن دیگری به سالن‌های کشور اضافه شد و شخصاً قدردان سرمایه‌گذاران بخش خصوصی هستم که اگر در کنار بخش دولتی نباشند ما نمی‌توانیم به صورت جدی به توسعه در کشور فکر کنیم. روزی که بنده به سازمان سینمایی‌ آمدم، سینمای بی‌جانی را تحویل گرفتم که با تنفس مصنوعی ادامه حیات می‌داد.

وی افزود: بعد از دوران کرونا، ریزش جدی و قهر مخاطب سینما و وضعیت نامناسب تولید، منجر به نگرانی همه اهالی و خانواده سینما و ناامیدی شده بود که ادامه آن ورشکستگی در پی داشت.

خزاعی عنوان کرد: مراجعه سرمایه‌گذاران به پلتفرم‌ها و تلاش برای ساخت و آثار در این حوزه مطرح شده بود. امروز به همت بخش خصوصی و سینماگران شاهد رونق سینمای ایران هستیم و اگر مراجعه و پشتوانه مردم به سالن‌ها، تولید آثار قابل قبول و بخش خصوصی نبود سینما به این مرحله پیشرفت و توسعه نمی رسید.

وی اظهار داشت: امروز با سیاست گذاری و بنیان گذاری افق‌های جدید شاهد تولید فیلم در ژانرهای مختلف هستیم. آثار متنوع در ژانر کمدی، کودک، پلیسی، دینی و فانتزی جریان پیدا کرده است در حالی که در گذشته تنها فیلم اجتماعی و دفاع مقدس داشته‌ایم . در کنار توسعه و رونق سالن ها، فصل جدیدی برای تولید سینما آغاز شده است.

سینماگران کنج عزلت گزیده به صحنه برگردند

رئیس سازمان سینمایی بیان کرد: در سال 1403 با توجه به روند تولیدی که شکل گرفته، مجوزهای صادر شده و همراهی بخش های خصوصی ،ارگانی و دولتی وضعیت مطلوب و قابل قبولی پیش‌بینی می‌شود. همین جا، از سینماگران خوبی که کنج عزلت گزیده‌اند دعوت می‌کنیم باتوجه به فضای رونق و همدلی‌ای که در جامعه شکل گرفته برای تولید اثر وارد عرصه شوند تا شاهد محصولات انها باشیم و مردم از این اثار بهره‌مند شوند. البته علت عدم حضور برخی از سینماگران حوزه اجتماعی شرایط عمومی کشور در سال گذشته بوده که امروز این شرایط تغییر کرده است‌ و می‌توان این نوید را بدهیم که سال اینده شاهد آثار درخشانی بر پرده سینما باشیم.

 
احیای اقتصاد سینما اولویت نخست سازمان سینمایی بود

وی افزود:بی‌تردید خانواده سینما طی دوسال اخیر با چالش های سنگینی مواجه بوده اند و سینمای کم جان پسا کرونا نیاز به احیا داشت که امروز اتفاق افتاده است قطعا در شرایط سخت اقتصادی و‌ بحرانی یک‌خانواده نمی‌توان قصه شاهنامه گفت بلکه احیای اقتصاد سینما اولویت نخست ما بوده است که خوشبختانه با همت و همراهی مردم و سینماگران محقق شد‌.

سازمان سینمایی , سینما , سینمای ایران , فیلم‌های سینمایی ایران ,

مدیریت بحران کرده ایم

خزاعی ادامه داد: طبیعی است که بعد از این‌رونق و‌احیا است که می‌توان درباره سایر اولویت‌های سینما از جمله نیازهای فرهنگی و اجتماعی برنامه‌ریزی و ‌‌تصمیم‌گیری کرد.

سینما دچار بحران‌های عمیقی بوده است که نخست ناچار به مدیریت این بحران‌ها بوده‌ایم. سازمان سینمایی، شورای صنفی و فعالان این حوزه دست به دست هم داده‌اند تا امروز شاهد شکوفایی و جهش مجدد و رونق اقتصاد سینمای ایران باشیم. این در حالی است که در ابتدای سال 1402 با توجه به وضعیت موجود و اقتصاد پیش‌رو این وضعیت موجود قابل پیش‌بینی نبود ولی با همدلی و همگرایی همکاران و صنوف سینمایی این فضای امیدبخش رقم خورد که منجر به توسعه زیرساخت های سینمایی و جهاد سینماسازی شده است.

وی خاطر نشان کرد: البته در این راستا همت بخش خصوصی و مصوبات شورای عالی سینما و ورود جدی دولت به حوزه توسعه سینماها نیز امید تازه‌ای را رقم زد.

توسعه زیرساخت نیازمند اقدامات فراگیر ملی است

رئیس سازمان سینمایی با اشاره به اینکه درحال حاضر به رغم روند فعلی توسعه، همچنان در زمینه زیرساخت نیازمند اقدامات فراگیر ملی هستیم، ادامه داد: با توجه به نیروی انسانی و رشد جمعیت به بیش از 3 هزار سالن نیاز داریم که امیدواریم در اینده نیز این رونق با همیاری بخش خصوصی ادامه یابد.

وی افزود: طی دو سال اخیر بالغ بر 160 هزار صندلی به ظرفیت سینمای کشور اضافه شده که بیش از 50 هزار صندلی به استان تهران و بیش از 110 هزار صندلی نیز مربوط به سایر استان‌هاست. در حالیکه حداقل نیاز سینمای ایران 3هزار سالن است که با توجه به برنامه‌ریزی‌ سازمان سینمایی، تفاهم‌نامه‌ها و مصوبات شورای عالی سینما امیدواریم در دولت بعدی این عدد به 2 هزار سالن رسد.

خزاعی خبر داد: تا پایان سال‌جاری نیز بیش از 40 سالن اضافه خواهد شد و براساس وعده‌ای که داده‌ایم تعداد سالن‌های سینما تا پایان دولت سیزدهم به 1000 سالن خواهد رسید.

    بیشتر بخوانید

        وزیر فرهنگ: اختصاص 9هزار میلیارد تومان به طرح‌های عمرانی مرتبط با فرهنگ و هنر / بودجه سازمان سینمایی را قبول نداریم + فیلم

توسعه فقط سالن سازی نیست/ لزوم توجه به سایر اولویت‌های زیرساختی

خزاعی در پایان تاکید کرد: توسعه سینما نباید محدود به سالن‌های سینما باشد بلکه سال اینده باید سایر اولویت‌های سینمایی همانند کیفیت نمایش و‌ فناوری‌های نوین سینمایی و محتواهای مطلوب و مناسب‌تر مورد توجه قرار گیرد تا مردم بتوانند با بهترین شرایط و رضایتمندی فیلم ببینند، چرا که نیاز فرهنگی مردم بزرگ‌ترین دغدغه امروز ماست.

گفتنی است قادر آشنا، اصغر فارسی، یزدان عشیری، محمدقاصد اشرفی، غلامرضا فرجی، جمال ساداتیان، علی سرتیپی، سعید خانی، حبیب اسماعیلی، علی حسینی، محمدحسین فرحبخش، علیرضا اسماعیلی، محمدرضا فرجی و … از حاضران این مراسم بودند.

انتهای پیام/
Share
* نام:
ایمیل:
* نظر:

پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
آخرین مطالب


صفحه اصلی | ارتباط با ما | آرشیو | جستجو | پیوندها | لیست نظرات | درباره ما | نظرسنجی | RSS | ایمیل | نسخه موبایل
طراحی و تولید: مؤسسه احرار اندیشه